ترکیه صادرات نفت اقلیم کردستان را متوقف نمی کند

۵ مهر ۱۳۹۶ / ۸۴ بازدید


به گزارش کردپرس، اگر چه ترکیه تهدید کرده است که در مقابل اقدام حکومت اقلیم کردستان در برگزاری همه پرسی استقلال در این اقلیم و مناطق مورد مناقشه، از جمله کرکوک، دست به اقداماتی تنبیهی خواهد زد و ممکن است تحریم های اقتصادی علیه اقلیم اعمال شود یا صادرات نفت آن از طریق خط لوله ای که از ترکیه می گذرد متوقف شود، اما به نظر می رسد ترکیه این تهدید را عملی نخواهد کرد.
تحلیل گران سود اقتصادی کلانی که از این تجارت عاید ترکیه می شود و فشار شرکت های بزرگ بین المللی را از مهمترین دلایل این امر عنوان می کنند.
روزنامۀ فاینشنال در گزارشی که به عواقب اقتصادی همه پرسی استقلال اقلیم کردستان پرداخته، احتمال توقف صادرات نفت اقلیم کردستان از طریق ترکیه را بعید می داند.
به گزارش فاینشنال تایمز، علی رغم تهدیدهای تند آنکارا، اراده ای برای متوقف کردن صادارت نفت اقلیم کردستان از طریق ترکیه مشاهده نمی شود.»
درآمدهای گمرکی صادرات نفت اقلیم کردستان از طریق ترکیه چشمگیر است و چنان که احمد هاکان تحلیل گر ترک در حریت نوشته است، ترکیه به آن نیاز دارد.
روز گذشته بسیاری از رسانه های ترکیه از افت ارزش لیر ترکیه در برابر دلار خبر دادند و آن را نتیجۀ همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عنوان کردند. تحلیل گران اقتصادی معتقد بودند بازار ترکیه به احتمال حذف حجم عظیم مبادلات تجاری این کشور با اقلیم کردستان و حذف درآمد ناشی از صادرات نفت این منطقه از طریق ترکیه واکنش نشان داده و تغییر لحن ترکیه در مقابل همه پرسی اقلیم کردستان می تواند مانع ادامۀ این روند نزولی شود.
در همین حال، شرکت‌های نفتی بین المللی نیز علی رغم تنش موجود در اقلیم کردستان و تهدیدهای مختلف علیه آن به علت برگزاری همه پرسی، تا کنون تولید نفت را متوقف نکرده اند و همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.
شرکت آمریکایی شفرون پس از دوسال توقف فعالیت یک هفته پیش از برگزاری همه پرسی فعالیت خود را در کردستان از سر گرفته است.
شرکت روسی روس نفت نیز قبل از برگزاری همه پرسی در قرارداد جدیدی با حکومت اقلیم کردستان، متعهد شده است با نوسازی لوله های انتقال، صادرات نفت اقلیم کردستان را تا سقف ٧٠٠ هزار بشکه در روز افزایش دهد.
مطمئناً این شرکت های بزرگ از کشورهای خود انتظار دارند با اقداماتی که به تجارت آنها آسیب می زند مقابله کنند. بنابراین انتظار نمی رود ترکیه بتواند از سود چشمگیر اقتصادی خود چشم پوشی کرده و در مقابل فشارهای حامیان شرکت های نفتی بزرگ مقاومت کند.