واکنش ناخدا هوشنگ صمدی فرمانده تکاوران دریایی مدافع خرمشهر از راویان جنگ ایران وعراق

۶ مهر ۱۳۹۶ / ۶۸ بازدید


واکنش فرمانده تکاوران دریایی مدافع خرمشهر از راویان جنگ ایران وعراق
دریادار صمدی که از بوشهر اعزام شده بود، در مصاحبه ای گفت: "تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر ۱۰۳ نفر شهید و ۲۹۰ نفر جانباز دادند... کدام یک از آنها را در این سریال کیمیا می‌بینید؟ آیا خرمشهر را فقط همین ۴-۵ نفر [نیروی غیرارتشی] نگه داشتند؟ کلاه سبزها و کماندوها در سریال کیمیا کجا هستند؟" او در مصاحبه با روزنامه بامداد گفت که تلاش‌هایش برای گفتگو با نویسنده سریال و مدیر تولید آن و تذکر نکات نادرست آن بی‌نتیجه مانده است.
دریادار صمدی با انتقاد از کتاب "دا" -روایت زهرا حسینی از مقاومت خرمشهر- اظهار داشت که یک موسسه انتشاراتی وابسته به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی کتابی منتشر کرده است. (این کتاب، که در کتابخانه‌های سرتاسر ایران توزیع و به زبان‌های مختلف ترجمه شد، با بیش از ۱۰۰ بار چاپ پرفروش ترین کتاب سال ۱۳۸۸ لقب گرفت. رهبر جمهوری اسلامی نیز، در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ آن را "حقا و انصافا کتاب بسیار خوب و قابل طرح در سطح جهانی" دانست)
هوشنگ صمدی در مصاحبه خود، به عنوان نمونه‌ای از میزان اعتبار روایت‌های کتاب دا، به بخشی از آن اشاره کرد که حکایت داشت تکاوران ارتش، دو تفنگ ۱۰۶ را به چند دختر ۱۵-۱۶ واگذار کرده و رفته‌اند ("تفنگ ۱۰۶" نوعی توپ است که افراد ناآشنا، آن را به اشتباه تفنگ تصور می‌کنند). دریادار صمدی سپس، بخشی از گفتگوی خود با نویسنده کتاب را چنین نقل کرد: "از ایشان پرسیدم ... دو تا تفنگ ۱۰۶ ما را کی تحویل گرفت؟ گفت هرکدامشان را یکی از این دخترها گرفتند.... به او می‌گویم خوب این دخترها که اینها را گرفتند چه جوری حمل کردند؟ می‌گوید نمی‌دانم هر کدام یکی را گرفته‌اند دیگر."
فرمانده تکاوران خرمشهر افزود: "می گویم خانم، تفنگ ۱۰۶ ، ۲۴۰ کیلو وزنش است. روی جیپ سوار می‌شود. لوله توپش ۳ متر و ۴۰ سانتیمتر است... ۱۲۰، ۱۳۰ [سانتیمتر] دور لوله‌اش است. این دختر چطور این تفنگ را تحویل گرفته؟ ... می‌گوید من، برادرم و پدرم توانستیم جلوی لشکر زرهی... را بگیریم. اصلا تو تفنگ دستت گرفته‌ای خانم حسینی؟"
خود نویسنده کتاب دا، پیشتر در اظهارنظرهایی جداگانه، برخی از نویسندگان داستان های جنگی را دروغگو دانسته بود. به عنوان نمونه در ۲۳ دی ۱۳۹۲، با اشاره به یک داستان معروف جنگی دیگر به نام "هوبره" تاکید کرده بود: "همه آنچه در این کتاب آمده، کذب و دروغ است". خانم حسینی با گلایه از برخی نهادها که از "هوبره" و نویسنده آن علی فاطمی (عچرش) حمایت کرده‌اند گفته بود: "چه می‌شود که همه دنبال این آقا راه می‌افتند؟ مگر این آقا کی هست؟... چرا باید از آثاری که تاریخ جنگ را تحریف می‌کنند حمایت شود؟"
نویسنده هوبره، در ۲۵ بهمن ۹۲ به نویسنده دا پاسخ داد: "این کتاب از همان جاهایی مجوز گرفته که شماها گرفته‌اید."...